Четвер, 14.11.2019, 11:39
Вітаю Вас! | RSS
З питань розміщення реклами в журналі звертайтесь за телефоном: (098)091-09-32, (0564)74-90-50
Прайс-лист на книжкову продукціюКатегорії розділу
Світ про нас [89]
Премії [22]
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
Редакція Газети "Звезда-4"
Наш Блог
ЛітАкцент
ЛітФорум
Головна » Статті » Світ про нас

Світлана Короненко - шістдесяті очима інтелектуала
Григорій Гусейнов. Повернення в Портленд: Роман. - К.: "Ярославів Вал", 2011

Можна без будь-якого перебільшення стверджувати, що кожна книжка Григорія Гусейнова, споріднена з попередніми документальною основою (всі вони мають ось оцю принципову установку на документ), разюче відрізняється від них формально-стильовими особливостями. Автор щоразу шукає - і знаходить - оригінальні прийоми художнього викладу матеріалу.
"Гусейнов винайшов для себе цей жанр, - нещодавно писав Михайло Слабошпицький у передмові до "Господніх зерен", що з’явилися в серії "Бібліотека Шевченківського комітету" видавництва "Ярославів Вал". - Жанр, у якому є все. Розумію, що кожна дефініція неточна - якісь прикмети вона в собі акцентує, якісь затемнює. Якби мені запропонували назвати "паспортні" ознаки прози Григорія Гусейнова, я сказав би, що це тотальна історико-культурологічна проза. Та проза, яку можуть писати тільки інтелектуали".
Справді, в кожному його творі маємо не тільки огром фактичного матеріалу, що є наслідком скрупульозної роботи автора на "задану тему". Він, як шкільний відмінник, із винятковою сумлінністю виконує чергове "домашнє завдання". Але в кожному наступному творі Гусейнов мовби "відбігає" сам од себе. Тобто створює іншу художню структуру.
Гадаю, "Повернення в Портленд" у цьому розумінні особливо показове. Позірно це мовби геть документальний роман - самі щоденникові записи персонажів і листи. Насправді ж "Повернення в Портленд" - здається, найменш документальний твір Гусейнова. Бо документ у ньому - тільки прийом. Власне, не документ, а стилізація під документ. Художня містифікація. Спосіб змусити читача повірити в достовірність людей і подій, про які йдеться в романі.
Сюжетне русло "Повернення в Портленд" - це далекі шістдесяті роки минулого століття, коли, як пише автор, "міста втрачали набуті століттями обличчя, а молодь виявляла бунтівний характер, захоплювалася музикою "Бітлз", одягала джинси та, як і у всі часи, закохувалася, страждала і неодмінно мріяла..." Відлуння всього цього виразно звучить у листах та щоденниках Гусейнових "негероїчних", "нормальних", подеколи полемічно підкреслено асоціальних героїв. Вони відчувають, що десь там є великий світ, який не має жодного уявлення про них, зовсім їх не помічає і від них анітрохи не залежить. А вони, навпаки, залежать од далеких, до них навіть непричетних подій, що відбуваються у ньому.
Читаючи цей роман, маєш враження, ніби в бінокль спостерігаєш за його персонажами і звідкись іздалеку звучать їхні безхитрісні слова. Безхитрісні, оскільки ці персонажі не мають претензій на якусь винятковість, значущість. Люди як люди. Ось на цьому непомітно наголошує автор. А роман написано в популярному стилі non-fiction.
"Повернення в Портленд" прекрасно видане. Його вишукане оформлення стилізовано під ретро (листівки, давні фотознімки, репродукції картин, тогочасні побутові реалії...). Очевидно, це видання просто приречене стати взірцевим з погляду сучасної поліграфічної культури.

Літературна Україна, 2012, № 1
Категорія: Світ про нас | Додав: courier-kr (17.01.2012)
Переглядів: 672 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: