Неділя, 22.12.2024, 03:05
Вітаю Вас! | RSS
З питань розміщення реклами в журналі звертайтесь за телефоном: (098)091-09-32, (0564)74-90-50
Прайс-лист на книжкову продукцію



Категорії розділу
Світ про нас [89]
Премії [22]
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
Редакція Газети "Звезда-4"
Наш Блог
ЛітАкцент
ЛітФорум
Головна » Статті » Світ про нас

Літературне краєзнавство

Книжки, що повернули нам Кривий Ріг

Відомий український письменник, лауреат Національної премії України імені Т.Г.Шевченка Григорій Гусейнов поставив останню крапку у своєму черговому проекті, який не має аналогів на теренах усієї країни. Щойно з друку вийшла восьма книжка краєзнавчої антології "На землі, на рідній…".

Майже п’ятнадцять років справжній патріот нашого краю опрацьовував і упорядковував томи загальною кількістю дві тисячі сімсот п’ятдесят сторінок. Разом з "Господніми зернами" Григорія Гусейнова й ці книжки також, безумовно, займуть чи не найпочесніше місце у літературному краєзнавстві і стануть ще одним із шляхів, що веде до відродження духовних цінностей нашого народу, повертає людські душі до народних надбань, національно-культурних традицій, високого мистецтва художнього слова.

Якось український поет Максим Рильський сказав: "Мало любити свій рідний край, його треба ще й знати". Всім своїм життям Григорій Гусейнов це доводить. "Без історичного досвіду немає майбутнього", - вважає письменник.

У сучасному глобалізованому світі все частіше здається, що поняття "батьківщина", "патріотизм", "національна свідомість", "рідна земля" - це щось архаїчне й старовинне - із музейних схованок. І все ж кожен із нас має незримий зв’язок з тим місцем, де народився, де зростав…

Дуже важко визначити вікову межу читачів книжки "На землі, на рідній…". Антологія однаково цікава для школярів і студентів, людей дорослих. Всі вони будуть сумувати за цією серією. Цікавість до минувшини можна пояснити тим, що ніколи не вичерпається допитливість людини, котра прагне дізнатися, що відбувалося на землі, де вона народилася і живе, що було тут до неї, якими були їх предки, чим вони прославилися, якими були їх свята і будні, словом, людей цікавить уся різнобарвна палітра життя рідного краю, який починається з легенд і переказів. Адже осмислення історії і культури своєї землі збагачує людину духовно, виховує відданість Батьківщині, вчить шанувати своїх земляків. Ми тільки тоді є частиною народу, коли маємо глибокі почуття до землі, де проживаємо, щиру повагу до вікових народних традицій.

Проект антології "На землі, на рідній…" задумувався як тритомник. А вийшло вісім книг. Остання нараховує майже п’ятсот сторінок. До речі, перший том з легендами та переказами Криворіжжя, записаними в гірничому краї у різні часи, було перевидано. Усі три тисячі примірників знайшли свого читача.

"На землі, на рідній…" - колективна праця майже двохсот сорока авторів. Дехто публікувався двічі, тричі, а то й більше разів. Сотні цікавих розповідей, спогадів славетних земляків-криворіжців.

Читацьку зацікавленість викликають роздуми письменників, істориків і краєзнавців про минуле Криворіжжя та Придніпров'я, що досі здебільшого також не були відомі. Приміром, "Залізна лихоманка" головного репортера Росії Володимира Гіляровського або спогади місцевого краєзнавця Серафима Тананка "Початок віку. Кривий Ріг. Рудник "Червона Балка".

Вміщено у книжках і кілька сенсаційних матеріалів, що розповідають про останнього хана Хіви Сеїда Абдуллу, який працював на шахті і помер у нашому місті, репресованого геолога і фотолітописця дореволюційного промислового Кривбасу інженера Едуарда Фукса, професора Йосипа Танатара, який відкрив на Криворіжжі уранову руду…

Наше місто пишається багатьма вченими, митцями, акторами театру і кіно, спортсменами. Звісно, на сторінках книг є нариси про них або їхні спогади. Йдеться про Героя України, академіка Віктора Скопенка - колишнього ректора Київського національного університету імені Т.Г.Шевченка, відомого кінорежисера й актора Родіона Нахапетова, примадонну МХАТу Світлану Коркошко, знаного українського актора театру і кіно, народного артиста, Шевченківського лауреата (а таких за всю історію міста було лише четверо) Анатолія Пазенка, балерину світового рівня, народну артистку Росії Ніну Семизорову, олімпійського чемпіона плавця Сергія Фесенка, видатного радянського футболіста та спортивного коментатора Володимира Маслаченка…

Майже у кожній книжці є матеріали, що розповідають про окремі вулиці, райони, селища Кривого Рогу. Марк Горловський і Надія Малиш згадують історичний центр міста, Олександр Мельник і Вадим Баралюк - Соцмісто, Святослав Азаркін - двір дитинства на проспекті Гагаріна, Юрій Буряк - місто сімдесятих років…

На сторінках книжок вміщено уривки з повістей, оповідань літераторів, вірші поетів, творчий шлях яких так чи інакше пов’язаний із Криворіжжям. Вони складають уявлення про літературну творчість митців. Перелік лише їх прізвищ займе цілу сторінку: Дмитро Ткач, Панас Ногін, Олекса Гуреїв, Микола Миколаєнко, Павло Глазовий, Остап Вишня, Фрідрих Горенштейн, Володимир Алейников, Володимир Михайличенко...

Відзначимо, що герої антології сягнули за межі книжкових сторінок. Чого варті телевізійні замальовки про них на муніципальному телеканалі "Рудана". Цикл коротких, змістовних та цікавих розповідей про постаті, що народилися на криворізькій землі і яким наш край дав путівку в життя, підготовлених творчою групою у складі ведучої "Книжкової полиці" Ольги Хвостової, режисера монтажу Сергія Ільченка, оператора Володимира Нестора. Коментує сюжети упорядник видання Григорій Гусейнов.

Кожен том, окрім загальної "На землі, на рідній…", має власну назву. Приміром, перша-третя книги "Легенди Криворіжжя", четверта, шоста і восьма - "Біля витоків", "Несказанно прекрасні краї...", "За віру вольності бороніть" (літературні та документальні твори з історії гірничого краю). П’ята книга отримала назву "На древньому Кизикерменському тракті", а сьома - "Крізь товщу минулого…". Усі видання містять передмови та післямови упорядника. Самобутні ілюстрації Сергія Юрченка, неповторний дизайн Володимира Токара, кілька тисяч світлин з видами міста різних часів, природними і промисловими пейзажами, фотокарток з сімейних архівів, більшість яких друкується вперше, роблять видання справжнім поліграфічним шедевром, наповненим цікавим змістом краєзнавчих знахідок окремого регіону.

Зацікавленим придбати книжки серії "На землі, на рідній…" можуть звернутись за телефоном (056) 492-71-33. 

Категорія: Світ про нас | Додав: courier-kr (23.10.2014)
Переглядів: 1364 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: